Maarja Johanna Mägi ajab Poolas O´Ya jälgi
Uudis
Pöffihunt

Bruno O’Ya noore filminäitleja stipendiumi pälvis tänavu Maarja Johanna Mägi.

Tuhande euro suuruse stipendiumi saaja kuulutati välja tänasel Pimedate Ööde filmifestivali avatseremoonial, kuhu laureaat kahjuks tulla ei saanud – samal ajal oli tal Vanemuise teatris etendus.

Eelkõige „Apteeker Melchiori” filmitriloogiast tuntud 26-aastane näitleja tänas eelsalvestatud videopöördumises kohaletulnuid ja ütles järgmist: „See stipendium on tänuväärne: kuigi Bruno Oja oli nii suur näitleja, siis vähesed noored teavad teda – ka mina kuulsin temast esimest korda siis, kui selle stipendiumi sai Pääru Oja. Mõtlesin esialgu, et tehti selline vahva nimenali: Pääru Oja ja Bruno O´Ya. Aga nüüd ma juba tean – õnneks!”

Esimest korda kaasneb stipendiumiga 5-päevane preemiareis Krakówisse, mille Vanas Teatris 1979. aastal etendunud Krzysztof Zanussi lavastuses „Lendas üle käopesa” mängis Bruno O´Ya indiaanipealikku.

Kuulsa eestlase jalajälgi avastav reisipakett sisaldab Krakówi teatrite, Tadeusz Kantori keskuse Cricoteka ning filmi ja teatriga seotud muuseumide külastust. Stipendiaadil on võimalus ööbida hotellis Francuski, kus peatus ka Bruno O´Ya – toonasest kaebuste raamatust võib lugeda sissekandeid, milles külastajad kaebavad eestlase öise saksofonimängu üle.

Eksklusiivse reisi on välja pannud Poola suursaatkond Tallinnas.

„Ma ootan seda väga,” ütles laureaat oma videopöördumises.

Maarja Johanna Mägi lõpetas 2020. aastal lavakunstikooli ja töötab teatris Vanemuine. Filminäitlejana debüteeris ta Elmo Nüganeni filmitriloogias „Apteeker Melchior”, pälvides Keterlyni rolli eest EFTA parima naisnäitleja preemia. Praegu saab teda näha komöödias „Vigased pruudid” ja järgmisel aastal ka Rain Tolgi ja Andres Maimiku filmis „Aurora”.

Bruno O’Ya nimeline Eesti noorte näitlejate abistamise sihtasutus tegutseb PÖFFi juures juba kümnendat aastat. Sihtasutuse eesmärk on O´Ya viimase tahte kohaselt toetada noorte näitlejate enesearendust.

Tartus 2002. aastal surnud Bruno O’Ya on rahvusvaheliselt tuntumaid eesti näitlejaid. Ta on mänginud ligemale 50 filmis, millest kõige kuulsam on leeduka Vytautas Žalakevičiuse „Keegi ei tahtnud surra” – 1967. aastal pälvis ta selle eest NSVLi riikliku preemia. 1960ndate lõpust alates elas ja töötas O´Ya peamiselt Poolas.

Tänavu saanuks Bruno O´Ya 90-aastaseks.