Bruno O´Ya mälestuseks linastub Leedu suurfilm
Uudis
Pöffihunt

Pimedate Ööde filmifestival pühendab ühele meie rahvusvaheliselt tuntumale näitlejale Bruno O´Yale piduliku eriseansi.

Näitleja 90. sünniaastapäeva puhul jõuab täna ekraanile üks tema tuntumaid linateoseid, 1966. aastal Leedu filmistuudios valminud „Keegi ei tahtnud surra”.

Sõjajärgsed aastad Leedu külas. Metsavennad tapavad juba viienda külanõukogu esimehe. Nende viimase ohvri pojad vannuvad verist kättemaksu.

Nõukogude vesterni ehk iisterni žanrikaanonite varjus hargneb lugu tavalistest inimestest, kes on sattunud kahe tule vahele ja peavad valima, kelle poolt olla.

Bruno O´Ya mängib selles üheks Leedu kõigi aegade parimaks filmiks peetud linateoses tapetud külanõukogu esimene vanimat poega Broniust – see on tema tuntumaid filmirolle, mis tõi eestlasele ka NSVLi riikliku preemia – koos režissöör Vytautas Žalakevičiuse, operaator Jonas Griciuse ja kaasnäitleja Donatas Banionisega.

69-aastaselt Tartus surnud Bruno O’Ya on kaasa teinud ligemale 70 mängufilmis. 1960ndate lõpust alates elas ja töötas ta peamiselt Poolas, astudes üles ka lauljana.

„Bruno O´Ya saavutas 1960–70ndatel Poolas tohutu populaarsuse ja sümboliseerib Varssavi ja Tallinna tihedaid kultuurilisi sidemeid,” kirjutab festivali kataloogis Poola suursaadik Grzegorz Kozłowski, kes kuulub ka ise O´Ya talendi austajate hulka.

Poola luuletaja ja satiirik Andrzej Waligórski on O`Ya kohta kirjutanud järgmist: „Bruno O´Ya valdab laias laastus kaheksat keelt, mida ta kasutab osavalt ja kiirelt, vahel kõiki korraga. Tema poola keel sarnanes algul kirikuslaavi keelega ning muutus hiljem rohkem serbohorvaadi keele sarnaseks. Bruno ei saa mitte meeldida, seepärast on ta meeldinud mulle juba palju aastaid ja loodan, et teilegi.”

Vaatajatel on harukordne võimalus näha selle filmi restaureeritud varianti.

Seansi juhatab sisse Poola suursaadik Grzegorz Kozłowski.